Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Opis

Poreč to niewielkie, położone na wyspie Istria, chorwackie miasteczko. Od strony morza osłonięte jest wysepką Św. Mikołaja. Przez ponad 2000 lat burzliwej historii miasto stało się jednym z ważniejszych centrów turystycznych Chorwacji. O znaczeniu turystyki najlepiej świadczy liczba turystów - do 12-tysięcznego miasteczka przybywa ich rocznie ponad 700 tysięcy.

Historia miastaHistoria miasta sięga II w. p. n. e. Na niewielkim półwyspie powstał wówczas rzymski obóz warowny - castrum, którego obszar stanowi dzisiaj ścisłe, historyczne centrum miasta. Podczas panowania cesarza Augusta, w I wieku naszej ery, obóz został przekształcony w miasto. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego miasto wielokrotnie zmieniało przynależność. Władali nim Ostrogoci, Bizantyjczycy i Frankowie. W 1267 roku Poreč przeszedł pod władanie, jak wiele ośrodków tego regionu, Republiki Weneckiej, co zaowocowało wszechstronnym rozwojem miasta. Z tego okresu pochodzi znaczna część pięknych, zabytkowych budynków.
Po upadku Republiki, miasto na krótki czas weszło w skład monarchii Habsburskiej, a następnie Królestwa Włoch. W 1861 r. Poreč stał się siedzibą parlamentu Istrii, zyskując z czasem turystyczną renomę wśród arystokracji Austro-Węgier, w czym znaczny udział miała z pewnością budowa linii kolejowej, łączącej miasto z Triestem. Od nazwy pociągu - Parenzana - pochodzi włoska, używana również współcześnie, nazwa miasta - Parenzo.
Tragiczny dla miasta okazał się czas II wojny światowej. Poreč stał się celem 23 nalotów bombowych, w wyniku których całkowicie zniszczono niemal 75% miejskiej zabudowy. Po zakończeniu działań wojennych Poreč, wraz z Chorwacją, stał się częścią Jugosławii. Od 1991 roku, po rozpadzie Jugosławii, wyspa Istria, a wraz z nią Poreč, wchodzą w skład niepodległej Chorwacji.

AtrakcjeZwiedzanie warto rozpocząć od sztandarowego zabytku miasta - Bazyliki Eufrazjana. W 1997 roku budynek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Świątynia została wzniesiona w VI wieku naszej ery na miejscu kościoła z V wieku i w chrześcijańskiej tradycji funkcjonuje jako miejsce poświęcone męczeńskiej śmierci św. Maura. Ciekawostką jest fakt, że tworzący fundamenty bazyliki kościół powstał na pozostałościach jeszcze starszej świątyni - bazyliki z IV wieku. Dowodem, a jednocześnie niezwykłą atrakcją, potwierdzającą wznoszenie nowych budynków na murach wcześniejszych świątyń, są widoczne w północnej nawie bazyliki mozaiki, pochodzące z pierwotnych budowli. Bazylika jest jednym z najlepiej zachowanych chorwackich zabytków sztuki bizantyjskiej. Jej wnętrze stanowi swoisty przegląd zmian, jakie zachodziły w sztuce sakralnej na przestrzeni wieków. Poza rozwiązaniami architektonicznymi z połowy pierwszego tysiąclecia, w bazylice można podziwiać m. in. cyborium - ozdobną obudowę ołtarza, pochodzącą z XIII wieku, oraz późniejsze, XVI - wieczne mozaiki.
Spacerując uliczkami miasta warto zwrócić uwagę na rozwiązania urbanistyczne i układ ulic. Obecny wygląd starówki wynika z długiej historii miasta. Dwie główne ulice, Cardo Maximus i Decumanus, zostały wytyczone jeszcze w czasach starożytnych. Podczas budowy rzymskiego obozu wojskowego - castrum - przez jego środek wytyczano dwa trakty, wiodące we wszystkie strony świata. Na przestrzeni wieków w oparciu o te właśnie rzymskie trakty tworzyła się sieć miejskich ulic, rozgałęziając się w końcu do obecnego kształtu.
Wzdłuż Cardo Maximus i Decumanus, a w szczególności w pobliżu rzymskiego forum - placu Marafor - wnoszono liczne budynki publiczne i świątynie. O starożytnej świetności miasta świadczą dzisiaj malownicze ruiny świątyń Marsa i Neptuna. W pobliżu placu Marafor można również podziwiać zabytki z późniejszych epok. Na szczególną uwagę zasługują romański Dom z Balkonem i Dom Kanonicki oraz liczne, misternie zdobione, weneckie pałace.
Miejscem, z którego Chorwaci są szczególnie dumni, jest budynek Parlamentu Istrii. Pierwotnie był to XIII - wieczny, franciszkański klasztor. Po przebudowie w XVIII wieku surowa budowla została ozdobiona w stylu barokowym, by zostać w końcu zaadaptowana na potrzeby lokalnego parlamentu. Obecnie budynek parlamentu często gości różnego rodzaju wystawy, występy i inne wydarzenia kulturalne.
Warto również odwiedzić pobliską jaskinię Baredine. Stroma, niemal pionowa jaskinia to wyjątkowy przykład istryjskiego krasu - form geologicznych, powstałych w wyniku rozpuszczania skał przez wody powierzchniowe i podziemne. Wyjątkową atrakcją jaskini jest odmieniec jaskiniowy (proteus anguinus, znany również jako "człowiecza rybka"), zagrożony wyginięciem, unikatowy gatunek płaza - albinosa. Ze względu na przystosowanie do życia w ciemnościach jaskini, w wyniku ewolucji odmieńcowi jaskiniowemu całkowicie zanikły oczy - zamiast wzroku stworzenie wykorzystuje wyjątkowo rozwinięty węch i słuch.
Zaledwie 13 km od Poreč leży Višnjan. To niewielkie miasteczko pod względem liczby odkryć astronomicznych plasuje się na 5 miejscu na świecie - miejscowe obserwatorium ma na koncie odkrycie ponad 1400 planet! W rankingu wyprzedzają je jedynie ośrodki amerykańskiej armii i NASA. W Višnjan budowane jest obecnie kolejne obserwatorium, którego specjalnością ma być wczesne wykrywanie kosmicznych obiektów, mogących w przyszłości zagrozić Ziemi.
Od strony morza Poreč osłonięty jest wysepką Św. Mikołaja. Warto odwiedzić znajdującą się tam latarnię morską. Budowla, wzniesiona w 1402 roku, jest jedną z najstarszych tego typu na chorwackim wybrzeżu. Komunikację z wysepką zapewniają liczne promy, w godzinach popołudniowych kursujące co pół godziny.

KomunikacjaDla ceniących wygodę i czas dobrym sposobem, by dostać się do miasta, będzie podróż samolotem - po lądowaniu na lotnisku w Rijece, konieczna jest jednak niemal 100-kilometrowa podróż autobusem. Zwolennicy samodzielnego podróżowania mogą dojechać z kilku większych, chorwackich miast - Lublany, Zagrzebia i Rijeki, pokonując odpowiednio 151, 243 i 97 km. Można również skorzystać z połączeń kolejowych i promowych. W tym ostatnim przypadku dobrym pomysłem na jest podróż promem z Wenecji.

Lokalne przysmaki

Kuchnia porečka, a w szerszym ujęciu istryjska, swoją wyjątkowość zawdzięcza licznym narodom, które na przestrzeni wieków zamieszkiwały Chorwację, odciskając swoje piętno na jej kulturze i tradycji. Sztandarowym przykładem bogactwa chorwackiej kuchni jest hladni pladanj (zimny talerz), czyli zestaw przekąsek. W zależności od regionu pod tą nazwą kryje się jednak zupełnie różne jedzenie. W wydaniu istryjskim hladni pladanj to połączenie cienkich paseczków wędzonej szynki, zielonych oliwek i owczego sera.
Warto również skosztować innych specjałów - popularne są tu m. in. fuži (makaron) z sosami mięsnymi. W wyspiarskiej kuchni nie może również zabraknąć potraw z ryb i owoców morza, wśród których prym wiodą sałatki z ośmiornic, czy krewetki podawane z kalmarami. Ze względu na historyczne i geograficzne związki tych terenów z Włochami, nie brakuje tu również specjałów typowych dla Półwyspu Apenińskiego, takich jak risotto, polenta czy gnocchi. Dla wyjątkowo wybrednych smakoszy wielką atrakcją będą różnorodne potrawy z dodatkiem kulinarnego skarbu - trufli.
Kuchnia istryjska to nie tylko wyborne jedzenie. Idealnym dodatkiem do lokalnych potraw będą wytwarzane na wyspie trunki, a szczególnie wina. Sztandarowe istryjskie wina to białe malvazija i muškat, oraz czerwony teran.

RozrywkaPoreč to miasto, w którym każdy, niezależnie od ulubionego sposobu spędzania wakacji, znajdzie coś dla siebie. Poza licznymi zabytkami i skarbami kultury, Poreč zapewnia wiele sposobów na aktywny wypoczynek.
Dla amatorów morskich kąpieli godne polecenia są liczne, przybrzeżne wysepki. Porastają je gęste, sosnowe zagajniki, dające wyborne schronienie przed upałem. Miłośnicy sportów wodnych mają możliwość skorzystania z oferty klubów nurkowych i przystani, umożliwiających wynajęcie jachtu. W pobliżu miasta znajdują się również korty tenisowe. Przygotowano również dogodne, malownicze trasy dla rowerzystów.
Nie brakuje tu również wydarzeń kulturalnych. Cyklicznie organizowane są festiwale ludowe i folkowe (w czerwcu i sierpniu), obfitujące w koncerty Lato Muzyczne oraz Doroczna Wystawa Sztuki.

Szukaj noclegu w Poreč, Chorwacja

Dorośli
Dzieci

Hotel Plavi, Poreč
4.5 8
Apartamenty Laguna Park, Poreč
4.3 8
Apartamenty Astra, Poreč
3.5 2

18 osób oceniło to miejsce
osoby lubią to miejsce

Doskonałe
7
Bardzo dobre
11
Przeciętne
0
Słabe
0
Bardzo słabe
0
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe

Opinie (18)

Ukryj opinie Rozpocznij dyskusję
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym, Ceniącym spokój
Wiek
40-55 lat
Rodzaj pobytu
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Tak
Komu polecasz ten obiekt
Aktywnym
Wiek
powyżej 55 lat
Rodzaj pobytu
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki, Aktywnym, Ceniącym spokój, Niewymagającym
Wiek
40-55 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Fajne średniej wielkości nadmorskie miasteczko. Jest to co zawsze w takich miejscach: starówka, port, plaże, restauracje, markety itp. Niczym szczególnym się nie wyróżnia, ani na plus ani na minus. Dobre miejsce na wakacje dla chcących odpocząć bez szczególnych atrakcji. Dobre miejsce wypadowe na całą Istrię, Słowenię (Jaskinia Postojna) i Włochy (Wenecja, Triest). Dużo tras rowerowych!
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Położenie jest dużym atutem, na Istrię można dojechać autem. Sama miejscowość przyjemna, wąskie, kręte uliczki w sam raz na wieczorne spacery. Plaże kamieniste, ale można sie rozłożyć w cieniu lasku piniowego, co szczególnie polecam rodzinom z potomstwem, bo jak wiemy dzieciaki źle znoszą rozgrzany piasek i brak cienia.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Miejscowość niezwykle atrakcyjna dla osób wymagających. Wspaniałe plaże, ośrodki z basenami, kortami tenisowymi, polem golfowym itp. Dużo atrakcji wieczornych. liczne miejsca zabaw dla dzieci łącznie z plywającym atrakcjami wodnymi. Miejsce bezpieczne. Łatwy transport drogowy oraz za pomocą małych promów.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Tak
Komu polecasz ten obiekt
Nastawionym na zwiedzanie
Wiek
40-55 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Jest to typowy kurort turystyczny, trzeba nastawić się na to że że w kwestii ilości ludzi i cen będzie podobnie jak w naszych kurortach na Bałtykiem. Ale tu pogoda jest gwarantowana i to jest ogromny atut. Plaże są głównie betonowe - trawiaste ale też można znaleźć kamieniste ze żwirkiem. Samo miasto w takim włoskim klimacie, warto wybrać się na stare miasto. Jest dobra baza wypadowa do zwiedzenia Puli, Rovinj czy Opatiji, która jest na Kvarnerze.
Wady:
W szczycie sezonu jest tu dość tłoczno i gwarno
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki, Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Te Chorwackie miasteczka coś w sobie mają, w przypadku Poreca mają tez sporo z klimatu włoskiego co jest oczywiście dodatkowym atutem. Fantastyczny klimat tworzą wąskie i kręte uliczki, stare piękne kamienice. Miejsce które też trzeba odwiedzić to port jachtowy. Wieczorem oprócz spacerów można też zajrzeć do restauracyjek czy bardziej nocnych lokali. Jest w czym wybierać, także każdy znajdzie coś dla siebie. Niezła jest tez oferta sportów wodnych, można poszaleć. Polecam też wybrać się na jeden dzień do Wenecji.
Wady:
Plaże raczej kamieniste lub betonowe
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki, Nastawionym na zwiedzanie
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Istria jest przepiękna, ma w sobie trochę Chorwacji i trochę Włoch a więc widoki niesamowite. Sam Porec to duża miejscowość, typowo wakacyjna a więc sporo ludzi ale też i sporo atrakcji dla każdego. Polecam wieczorne spacery po wąskich uliczkach i starym mieście!
Wady:
Plaże tutaj nie zachwycą zwolenników leżenia na złocistym piaseczku ;)
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki, Nastawionym na zwiedzanie
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Jak dla mnie miejscowość ma starożytny klimat, jest idealnym miejscem dla miłośników zwiedzania. Koniecznie trzeba się udać na stare miasto, gdzie są starożytne świątynie, na nas największe wrażenie zrobiła bazylika Eufrazjańska w której można podziwiać rzeźby, mozaiki. Wydaje mi się, że jest to jedna z największych miejscowości na Istrii. Jest tu wiele knajpek, restauracji, sklepów. Trzeba z tym się liczyć że w sezonie jest trochę ciasno ale nam to w ogóle nie przeszkadzało. Wyjazd zaliczamy do udanych
Wady:
Nie polecam tej miejscowości osobom które jednak nie lubią typowych kurortów turystycznych
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Tak
Komu polecasz ten obiekt
Szukającym rozrywki, Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym
Wiek
poniżej 25 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Bardzo stare i ciekawe miasteczko. Ma mnóstwo wąskich i krętych uliczek z knajpkami, restauracjami, starymi kamienicami. Jest port jachtowy i deptak. Miasto oferuje wiele mozliwosci uprawiania sportów:nurkowanie, tenis, rowery, jazda konna. Milosnicy zycia nocnego maja do dyspozycji dyskoteki, puby i kasyno. W Poreca jest blisko do Puli, Umagu, Vrsaru czy Rovinj.
Wady:
Plaze raczej za miastem (przy hotelach) i skalisto-betonowe
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Tak
Komu polecasz ten obiekt
Nastawionym na zwiedzanie
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Poreč jest niedużą miejscowością turystyczną w centrum Istrii, ale bardzo popularną wśród turystów. Bogata oferta hoteli i dodatkowych atrakcji turystycznych wciąż się poszerza. W Poreču poza błogim wypoczynkiem można na plaży skorzystać ze sportów takich jak nurkowanie, surfing, narty wodne lub jazda na jet-ski. Bardzo zadbane, czyste miasteczko. Podczas zwiedzania warto rozpocząć od sztandarowego zabytku miasta - Bazyliki Eufrazjana, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wady:
Brak wad.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Wymagającym klientom, Szukającym rozrywki
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Świetny kurorcik ale zwiedzanie polecam jedynie na piechotę. To chyba jeden z największych kurortów bo przewija się tam mnóstwo turystów. Bardzo dużo campingów - gigantów na których mieszka po kilka tysięcy ludzi, swoją drogą bardzo dobrze wyposażonych. Co chwila tez widzieliśmy golasów więc chyba jest to raj dla naturystów, gdzie się nie obejrzałem campingi dla ubranych inaczej ;)
Wady:
Trochę ciasno i o zaparkowaniu samochodu nawet na najdroższym parkingu można zapomnieć.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Tak
Komu polecasz ten obiekt
Wymagającym klientom
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Poreć leży na niskim, wąskim półwyspie, mniej więcej w połowie zachodniego wybrzeża Istrii. Jest to jedno z najstarszych miast tego półwyspu. Poreć jest obecnie największą miejscowością wypoczynkową na Istrii. Jestem zachwycona tym miastem, ogromna różnorodność plaż -każdy znajdzie coś dla siebie. Są plaże kamieniste z drobnym żwirkiem,są z dużymi głazami ,betonowe, trawiaste a nawet trochę piasku można znaleźć. Nad samymi plażami są piniowe zagajniki dające sporo cienia dla osób, które lubią odpoczywać w cieniu.
Wady:
Niewątpliwie jest tłoczno, a już szczególnie na starówce, nie ma gdzie zaparkować samochodu, dlatego polecam zwiedzać pieszo.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
Przede wszystkim Porec daje dużo możliwości do zwiedzania Wzdłuż głównej uliczki jest masa kamieniczek, w moim odczuciu z rożnych stylów. Są tu ruiny świątyni, kościół, muzeum. Jeśli po takiej dawce zwiedzania ma się jeszcze siłę warto wieczorem przyjść do centrum, gdzie jest scena na której odbywają się rożne występy. Większość plaż jest kamienista. Miasteczko zrobiło na nas bardzo dobre wrażenie, następnym razem planujemy tez przyjechać na Istrię ale tym razem do Rovinj
Wady:
Jeśli ktoś nie jest miłośnikiem kamienistych plaż, to nie polecam tej miejscowości
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym
Wiek
powyżej 55 lat
Rodzaj pobytu
Zalety:
idealne miejsce do aktywnego wypoczynku. aktywnego pod wzglęwdem turystycznym.. blisko stąd do włoch, słowenii i zabytkowych, obecnie chorwackich miast wzdłuż wybrzeża istrii. Również wnętrze istrii jest warte zobaczenia, piękne stare miasteczka, przyroda i zabytki. polecam bardzo.
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Wymagającym klientom, Nastawionym na zwiedzanie, Aktywnym, Ceniącym spokój, Niewymagającym
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Ceniącym spokój
Wiek
40-55 lat
Rodzaj pobytu
Lokalizacja
Rozrywka
Pozostałe
Czy polecasz ten obiekt?
Zdecydowanie tak
Komu polecasz ten obiekt
Wymagającym klientom, Szukającym rozrywki
Wiek
25-39 lat
Rodzaj pobytu

Wady:
brak

Ostatnio odwiedzone

0.4276 s